Sel Nedir Kısaca Bilgi

Sel, bir bölgede toprağı belirli bir süre için tamamen veya kısmen su altında bırakan; ani, büyük ve düzensiz su akıntılarına verilen isimdir. Bir akarsu veya deniz, göl gibi büyük su kitleleri kimi zaman fazlasıyla suyla yüklenir, bunun sonucunda taşarak yatağından çıkar ve “sel” adı verilen bir doğal felakete neden olur. İnsanlar tarih öncesi çağlardan beri yaşamak için hep nehir kıyılarını ve deniz kenarlarını tercih etmiştirler, çünkü suya yakın olmak demek aynı zamanda kolay ulaşım, daha yumuşak bir iklim ve daha verimli topraklar demekti. Zaten insanlar taşabilecek bu sulara yakın olmasalardı sel bir afet olarak sayılmayacaktı.

Seller tüm doğal tehlikelerin en tanınmışı ve en yaygınıdır. Bazı Seller birkaç gün içinde meydana gelir, fakat seylap(ani sel) lar birkaç dakika içinde suların kabarmasına neden olabilir. Su, hızla akan sel suları ile bir hayli kaya yükü, çamur, parçalanmış ağaçlar ve diğer enkazı da birlikte taşıyan doğal akıntı sistemlerine yol açarak dik Toprak kenarlarının üzerinden hızla aşar. Sel koşulları tarafından oluşturulan kaygan çamurlar keza bir tehlikedir.

Selin en sık rastlanan sebebi kuvvetli ve uzun süreli yağıştır. Seller Kar erimesi sonucu oluşan kuvvetli akışlar veya drenaj kanallarının tıkanması sonucunda da meydana gelebilir. Günümüzde rastlanılan en yaygın sebep ise; kuvvetli yağmur fırtınalarında drenaj sistemlerindeki yetersizlik sonucu ana nehir kanallarının tamamen dolu olması ile meydana gelen taşmalar sonucu oluşan sellerdir. Dağlık bölgelerde ise seller kar erimesi veya yağışla birleşen kar suyundan meydana gelir. Çok nadir olarak da barajların çökmesi ve taşmasından kaynaklanan Seller rastlanılmaktadır.

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Yaşam - 1.707 viewsYorum Yazın

Selçuk Gönültaş

Sel Nedir Kısaca Bilgi (3 Yorum)

Yorum Yaz

  1. elif2577@sungerbob.net dedi ki:

    Çok kısa

  2. sezer dedi ki:

    of bu ne be dasdadadas çok uzun bi osyal projesi yapcam 🙁

  3. şşşşş dedi ki:

    bence iyi sosyal projesi icin tesekurler

DMCA.com Protection Status