Zeki İnsanlar Hangi Elini Kullanır?

Yıllarca toplumlarda yaygın bir görüş bulunmaktadır.”Sol elini kullanan insanlar daha zekidir”. Peki bu görüş doğru mudur? Neden sol elini kullananlar daha zekidir? Her iki elini de kullanan insanlar daha zeki değil midir?

Bilimsel olarak bakıldığında beyini ikiye ayıralım. “Sağ ve Sol bölge”… Sol bölgeyi kullananlar dil işlevinde ve konuşmada daha ileridedir. Sağ bölgeyi kullananlar ise zekasal işlevlerde ve matematiksel yönde daha başarılıdır. Beyin ters el ters mantık kuramına göre işlediği için sol elini kullananlar daha zeki olurlar.

Sağ elini kullanan insanlar sol elini aynı rahatlıkta kullanamazlar fakat sol elini kullanan insanlar için durum farklıdır.Sağ elini de aynı rahatlıkta kullanabilirler.Fakat bu bilgiler kesinleşmiş ve doğruluğu kanıtlanmış bilgiler değildir.Sadece geçmişten günümüze kadar Dünya liderlerinin yaptıkları faaliyetlere göre bu tezler ortaya atılmıştır.

Aslında herkes eşittir. İnsan nasıl rahat ediyorsa öyle davranır. Kimi insanlar sağ eliyle daha rahat işler yaparken kimi insanlar da sol eliyle aynı işi daha rahat yapabilmektedir. Her iki durumunda kendi içinde avantajı ve dezavantajı vardır. Sağ eliyle fareyi (mouse) kullanan insanlar solaklara göre daha rahattır.

zeki-insanlar-hangi-elini-kullanir

Bu Yazıyı Paylaş! Google+!

Kategori: Yaşam - 50 viewsYorum Yazın

İbrahim Gönültaş

Zeki İnsanlar Hangi Elini Kullanır? (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Sude dedi ki:

    Çok tuhaf sağ elini kullananlar daha zeki olmalıdır. Çünkü sol ele yazılmaz. Ben bile yazamıyorum.

DMCA.com Protection Status